Lojistik Palet Tipleri

Palet nedir?

Ürünleri bir yerden başka bir yere taşımak amacı ile kullanılan tahta, plastik, metal, yada kartondan yapılmış taşıma aracına palet denir. Ortalama 20 ile 30 kg ağırlığındadır. Palet olmazsa hammallık başlar depoda o kadar ürünü kaldır indir rafa at vs olmaz.

Yok efendim ben resmi tanımı nedir diye sorarsanız Buyrun

Paletler, yükü birimleştirmede kullanılan standart tavalardır. Yükler bu tavalara istiflenir ve ambalajlanır. Böylelikle taşınmaya hazır hâle getirilir. Birbirine bağlanmış iki palet ızgarasından oluşmaktadır. Palet ızgaraları arasında forklift bıçaklarının girebileceği kadar açıklık bırakılmıştır. Bu boşluk 10 cm dir. Paletlerin malzemesi (ahşap metal plastik vb.) ile ilgili değişik ülkelerin (sıhhi) mevzuatlarından kaynaklanan farklılıklar olabilir.

Bazı Palet çeşitleri nelerdir?

Anasının nikahı kadar palet ölçüsü ve çeşidi vardır. Yok efendim Asyalılar farklı kullanır Amerikalılar farklı kullanır bilmem nereliler farklı kullanılar. IKEA da Amerikaya ürün ihracat yaparken mutlaka karton palette olmasını isterdi i*neler.Tahta palet ile böcek gelip bütün Amerikayı istila etmesin diye 🙂

Euro Palet

80 cm X 120 cm ölçülerinde tahtadan yapılmış palettir. Üzerinde Euro damgası var ise orjinal palettir yok ise palet ölçüleri aynı olsada Non-Euro palet olarak kabul edilir.Fakir firmalar bu Non-euro dediğimiz paletleri kullanır. Bu paletlerin bazıları o kadar dandik yapılmıştır ki forklift bir palete 2 yada 3. kez girdiğinde palet neredeyse kırılacak duruma gelir.

Plastik Palet

Plastik palet adından da hemen anlaşılacağı gibi plastikten yapılmış palettir. Yine bu paletinde envayi çeşit ölçüsü vardır. Genelde gıdada kullanılır.

Çam Palet Metal Palet Karton Palet

Belirttiğim gibi bi dünya ölüçüde ve malzemeden yapılmış palet bulunur. Siz 80*120 Euro Palet ölüsünü bilin yeter şimdilik.

Sonuç

Siz siz olun depoda paleti takip edin. Gerekirse irsaliye üzerinde x miktar palet teslim alınmıştır diye de not düşün. Sonra çok çekersiniz paletten haberiniz olsun

Categories:   Lojistik

Comments